بررسی جعلیات در نشانه های ظهور از مشروطه تا معاصر
84 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری شبستان
تعداد شرکت کننده : 0

به گزارش خبرنگار حوزه مهدويت خبرگزاري شبستان، جلسه دهم از سلسله نشست هاي آيينه پژوهش مهدوي با موضوع "سير نشانه هاي ظهور از مشروطه تا دوران معاصر" شنبه 15 آذرماه در مركز تخصصي مهدويت حوزه علميه قم برگزار شد.

در اين جلسه حجت الاسلام محمد شهبازيان، پژوهشگر مركز تخصصي مهدويت به ارائه مباحث و تحقيقات خود در زمينه جعليات در نشانه هاي ظهور از مشروطه تا دوران معاصر پرداخت.

حجت الاسلام شهبازيان در ابتداي اين نشست به ذكر نكاتي در مورد نشانه هاي ظهور پرداخت و با طرح سوال "آيا ما براي شناخت امام زمان(عج)، موظف به شناخت نشانه هاي ظهور نيز هستيم يا خير؟" يكي از مشكلات اين عرصه را تفاوت نگذاشتن برخي علما ميان ملاحم و فتن و نشانه هاي ظهور دانست و به لزوم توجه به مصادر اوليه حديثي براي بررسي جايگاه و متن احاديث علائم ظهور تاكيد كرد.

وي در ادامه به ارائه نمونه هايي از كتب صدر مشروطه كه موافقان يا مخالفان آن براي موجه جلوه دادن نظر خود به علائم ظهور تمسك مي جستند، پرداخت.

حجت الاسلام شهبازيان با معرفي برخي از كتاب ها و نويسندگان با موضوع نشانه هاي ظهور خاطرنشان كرد: نويسندگاني مانند علي اصغر بروجردي مولف كتاب نور الانوار، شيخ ابوالحسن مرندي مولف كتاب هاي لمعان الانوار، نورالانوار، مظهر الانوار و براهين الفرقان، جرائد سبعه، فجايع الدهور، ناظم الاسلام كرماني مولف كتاب علائم ظهور، محمد عيسي داود مولف سني مذهب كتاب هاي المفاجأة بشراك يا قدس و المهدي المتنظر، حائري بارجيني مولف كتاب الزام الناصب، اسدالله شهيدي مولف كتاب زمينه سازان انقلاب جهاني حضرت مهدي(ع)، طباطبائي حسني مولف كتاب دويست و پنجاه نشانه ظهور و زين العابدين مولف كتاب بيان الائمه در اين مورد هستند كه متاسفانه روايت هاي غير معتبر در كتب اين افراد يافت مي شود .

اين پژوهشگر مهدوي مهم ترين خبر ساز در دوره قاجار و مشروطه را ابوالحسن مرندي دانست و بيان داشت: اين فرد يكي از خطباي تهران در عصر مشروطه بوده و احاديثي در باب نشانه هاي ظهور جعل كرده است.

وي در ادامه اين نشست در مقام نقد به روايت هاي موجود در كتب ذكر شده اشاره كرده و جعل، تحريف و تطبيق هاي اشتباه در اين كتب را متذكر شد.

حجت الاسلام شهبازيان اظهارداشت: متاسفانه برخي نويسندگان و سخنرانان بعدي بدون مراجعه به مصادر اصلي از اين كتاب ها احاديث را نقل كرده و تلقي به قبول نموده اند و حتي برخي سخنرانان مذهبي در دوران معاصر نيز ناخودآگاه اين روايات را پذيرفته و در تريبون هاي رسمي نقل كرده اند.

اين پژوهشگر مهدوي با ذكر نمونه هايي از جعل كه برخي نويسندگان سني مذهب صورت داده و آنها را به اهل بيت(ع) نسبت داده اند، از مخاطبان خواست در برخورد با روايات علائم ظهور حتما به كتاب هاي اوليه مراجعه كرده و صحت متن و سند اين روايات را بررسي كنند و از ذكر و انتشار اين روايات بدون اتقان به صحت آنها خودداري نمايند.

شايان ذكر است، حجت الاسلام شهبازيان مباحث خود را در قالب چند مقاله و با نظارت معاونت پژوهش مركز تخصصي مهدويت حوزه علميه قم در آينده اي نزديك ارائه مي كند.